نام شركت: شركت كيميا آبرسان ياورزمين  (كاريز)

اطلاعات تماس: (آدرس، تلفن و نمابر):‌سيرجان، خيابان قدس شمالي، روبروي تالار المپيك، پلاك 33

سرمايه شركت: 15 ميليارد ريال

 

معرفي:

تامين آب به عنوان يكي از منابع اساسي و حياتي زنجيره توليد فولاد، در ايران به دليل بحران حاصل از خشك‌سالي در چند دهه اخير و  همچنين منابع محدود آن در مناطق صنعتي مرتبط با فولاد، همواره به عنوان يكي از چالش‌هاي پيش‌روي صنايع فولاد بوده است. بالطبع منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر هم در تامين آب موردنياز خود با مشكلات عديده‌اي رو‌به‌رو است.

با توجه به اين‌كه 70 تا 85 درصد منابع آب شرب شهرستان سيرجان به فاضلاب تبديل و به وسيله چاه‌هاي جذبي به سفره‌هاي آب زيرسطحي تزريق مي‌گردد و عملا از چرخه مصرف خارج مي‌شود، تجديد فاضلاب استفاده شده مي‌تواند راهكار مناسبي براي تامين بخشي از آب مورد نياز باشد. از همه مهم‌تر اجراي پروژه فاضلاب و پساب حاصل از تصفيه فاضلاب مي‌تواند به حفظ منابع محدود آب كمك موثري كند. ممانعت از بالا آمدن سطح آب‌هاي زيرزميني و ممانعت از آلودگي آب‌هي زيرزميني و نفوذ به منابع آب مصرفي، و در نهايت تحقق اصل 50 قانون اساسي مبني بر حفاظت از محيط زيست از دستاوردهاي عظيم اين طرح‌مي‌باشند.

لذا با عزم شركت معدني و صنعتي گل‌گهر مبني بر سرمايه‌گذاري در بخش فاضلاب شهري به منظور انجام مسئوليت اجتماعي خود در قبال منطقه و تامين بخشي از آب مورد نياز خود از محل فاضلاب شهري سيرجان، تاسيس يك شركت با ماموريت تخصصي حوزه آب و فاضلاب ضروري مي‌نمود. در همين راستا در سال 1395 شركت كيميا آبرسان ياورزمين (كاريز) با سرمايه اوليه 15ميليارد ريال تاسيس گرديد و فعاليت خود را با هدف تاسيس شبكه فاضلاب شهري و جمع‌آوري فاضلاب شهر سيرجان و همچنين احداث تصفيه‌خانه و بر‌آورده نمودن بخشي از نياز صنعت خود از پساب حاصل، آغاز نمود. به اين منظور طبق قرارادا منعقد شده مابين شركت كاريز و شركت آب و فاضلاب استان كرمان، اجراي شبكه فاضلاب شهري سيرجان به متراژ 388 كيلومتر در فاز اول و در مجموع 647 كيلومتر در كل شهرستان و همچنين احداث تصفيه خانه فاضلاب با دبي خر.جي 600 ليتر بر ثانيه در دستور كار اين شركت قرار گرفته است و بهره‌برداري از اين پروژه به مدت 35 سال به شركت كاريز واگذار شده است.

 

تامين سرمايه اوليه، ارائه و تصويب طرح اوليه تصفيه‌خانه و همچنين آغاز عمليات اجرايي شبكه جمع‌آوري فاضلاب، مجموعه اقدامات انجام شده تا كنون مي‌باشد.

 

 

سهامداران:

 

 

نام سهامدار

تعداد سهم

درصد سهام

شركت سرمايه‌گذاري و توسعه گل‌گهر

765000

51%

شركت جهادنصر سيرجان

300000

20%

شركت نظم‌آوران صنعت و معدن

270000

18%

شركت توسعه، عمران و مديريت منطقه گل‌گهر

75000

5%

سازمان شهرداري سيرجان

75000

5%

شركت حمل‌و‌نقل تركيبي گهرترابر

15000

1%

شناسنامه طرح‌هاوپروژه‌ها*

عنوان طرح:احداث شبكه جمع‌آوري فاضلاب شهري و احداث تصفيه‌خانه فاضلاب

هدف (ظرفيت) طرح: ايجاد شبكه فاضلاب شهري به طول 85 كيلومتر، جمع‌آوري و تصفيه روزانه 53هزار مترمكعب فاضلاب

سال شروع:  1396

سال پايان:   1402

معرفي و شرح  پروژه

احداث شبكه جمع‌آوري فاضلاب

درگام ابتدايي، اجراي 85 كيلومتر از اين پروژه به شركت جهاد نصر كه خود سهامدار شركت كاريز مي باشد واگذار شده است. شبكه فاضلاب شهري سيرجان در دو فاز اجرا خواهد شد كه فاز اول آن در محدوده‌ي پرتراكم شهر سيرجان به پايان خواهد رسيد. در فاز اول اجراي 388 كيلومتر شبكه جمع‌آوري فاضلاب در محدوده‌اي به وسعت 2870 هكتاركه جمعيتي در حدود 211هزار نفر را شامل مي‌شود احداث خواهد شد. در پايان اين طرح روزانه بالغ بر 26500 مترمكعب فاضلاب جمع‌آوري و تصفيه خواهد شد.

در فاز دوم اين طرح بزرگ، نواحي ديگر از جمله نجف‌شهر، سليماينه، مكي‌آباد، مسكن مهر، و شهرك برق به شبكه فاضلاب شهري متصل خواهند شد. پيش‌بيني مي‌شود در فاز دوم 237 كيلومتر شبكه فاضلاب در محدوده‌اي به وسعت 3590 هكتار احداث شود. كه طول شبكه فاضلاب در مجموع 647 كيلومتر تخمين زده مي‌شود. در پايان هر دو فاز اين طرح، جمعيتي در حدود 375 هزار نفر از منافع اين طرح منتفع خواهند شد.

احداث تصفيه‌خانه

در طرح يك افق 25 سال طراحي و احداث دو مدول به توان  تصفيه روزانه  53هزار متر مكعب  فاضلاب شهري در دستور كار قرار گرفته است. در نهايت پساب توليدشده با دبي 600 ليتر بر ثانيه در اختياركارخانجات منطقه معدني و صنعتي گل گهر قرار خواهد گرفت. اين طرح هم‌اكنون در مرحله طراحي توسط شركت مشاور مي‌باشد. احداث فاز اول در يك برنامه سه ساله هدف‌گذاري شده است و پيش‌بيني مي‌شود فاز دوم نيز بلافاصله بعد از اتمام فاز اول آغاز به‌كار نمايد.

 

 

مختصات طرح

فاز اول

كل طرح

وسعت محدوده‌ي شبكه‌ي فاضلاب

2872 هكتار

6462 هكتار

جمعيت تحت پوشش طرح

211000 نفر

374000 نفر

طول لوله‌گذاري شبكه جمع‌آوري فاضلاب

388 كيلومتر

647 كيلومتر

تعداد مدول تصفيه‌خانه

1

2

دبي پسآب توليدي

300 ليتر بر ثانيه

600  ليتر بر ثانيه