نام شركت: گلفام معدن پرند كرمان

اطلاعات تماس

تلفن:42337619 -034  نمابر: 41423196 -034

آدرس: سيرجان، كيلومتر 50 جاده شيراز، معدن شماره 6 گل گهر

سرمايه شركت: 50 ميليارد ريال

 

معرفي:

 

نیاز روز افزون به مواد خام اولیه و کاهش قابل توجه ذخایر سطحی که امکان استخراج آن­ها به روش­های روباز میسر است و همچنین مشکلات و مسائل زیست محیطی که در معادن روباز بیشتر مطرح می­شوند، باعث شده معدن­کاری زیرزمینی با اقبال بیشتری مواجه شود. هر چند استخراج سنگ آهن از معادن روباز کشور آسان تر و کم هزینه تر است اما با توجه به فعالیت های استخراجی انجام شده طی سال های گذشته، اغلب معادن عمیق تر شده و عیار سنگ‌آهن کاهش یافته است. لذا استخراج زيرزميني معادن در آينده گزينه مطلوبي خواهد بود.

از آنجا كه شرایط معدنکاری زیرزمینی دارای تفاوت­های قابل توجهی با معدنکاری روباز است، تاسيس يك شركت با توان تخصصي در حوزه معادن به ويژه استخراج زيرزميني مي‌تواند قابليت‌هاي جديدي در حوزه معدن‌كاري در ايران به وجود آورد. لذا شركت گلفام معدن پرند كرمان با ماموريت انجام كليه امور مربوط به معدنكاري روباز و زيرزميني اعم از اكتشاف، استخراج و فرآوري مواد معدني تاسيس گرديد.

توده شماره 6 معدن سنگ‌آهن گل‌گهر سیرجان با 76 میلیون ذخیره سنگ‌آهن كه داراي عیاري در حدود 51 درصد مي‌باشد، در عمق متوسط 515 متری قرار دارد. با توجه فاكتورهاي مختلف موثر بر انتخاب روش استخراج، استخراج زيرزميني سنگ از اين معدن بهترين گزينه مي‌باشد. بنابراين انجام مقدمات بهره برداري از اين آنومالي به روش زير زميني به شركت گلفام معدن پرند كرمان واگذار گرديد. در حال حاضر، استخراج سنگ آهن در کشور از معادن روباز صورت می گیرد و بدون شک، این امر تحولی در استخراج و بهره برداری از معادن فلزی در کشور به روش زیر زمینی در مقیاس جهانی خواهد بود. این اقدام که برای نخستین بار در کشور انجام می شود، در جهت استفاده از توان فنی مهندسی معدنکاران کشور است.

 

 

 

سهامداران:

 

 

نام سهامدار

تعداد سهم

درصد سهام

شركت معدني و صنعتي گل‌گهر

3150000

63

شركت ميدكو و فولاد سيرجان ايرانيان

1750000

35

شركت سرمايه‌گذاري و توسعه گل‌گهر

50000

1

شركت كاوند نهان زمين

50000

1

 شناسنامه طرح‌هاوپروژه‌ها*

عنوان طرح: استخراج و بهره‌برداري از معدن شماره 6 گل‌گهر

هدف (ظرفيت) طرح: استخراج ساليانه 5 ميليون تن سنگ‌آهن

سال آغاز بهره‌برداري:  1400

سال پايان:   1415

محل طرح:  منطقه معدني و صنعتي گل‌گهر

مشاور طرح:  شركت SRK آفريقا و انگليس، شركت مشاور كوشامعدن

معرفي و شرح  پروژه:

روش‌های استخراج زیرزمینی برای آن دسته از مواد معدنی که به دلایلی نمی‌توان آن‌ها را به روش روباز استخراج کرد استفاده می‌شوند. دلایلی همچون اینکه مواد در نزدیک سطح زمین نباشد و به دلیل زیاد بودن حجم باطله برداری مقرون به صرفه نخواهد بود. یا اين‌كه خصوصیات آن‌ها اجازه استفاده از روش‌های روباز را نمی‌دهد و باعث تغییر ماهیت آن‌ها می‌شود. در معادن زیر زمینی، کار استخراج به سرمایه‌گذاری بیشتر و نیز ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته‌تری نیازمند است. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی­های استخراجی و افزایش سطح مکانیزاسیون در معادن زیرزمینی، امکان بالا بردن نرخ تولید در این معادن وجود دارد تا جايي كه مي‌توان نرخ تولید سالیانه را با ظرفیت­های معدن‌کاری روباز مقایسه نمود.

توده شماره 6 معدن سنگ آهن گل گهر سیرجان داراي 76 میلیون ذخیره معدنی با عیار حدود 51 درصد در عمق متوسط 515 متری است. با توجه فاكتورهاي مختلف موثر بر انتخاب روش استخراج، استخراج زيرزميني سنگ از اين معدن بهترين گزينه مي‌باشد. این اقدام که برای نخستین بار در کشور انجام می شود، در جهت استفاده از توان فنی مهندسی معدنکاران کشور و ظرفیت مالی بخش خصوصی است. هدف اين پروژه استخراج سنگ‌آهن از اعماق بيش از 500 متري سطح زمين مي‌باشد. تكنولوژي استخراج زير زميني سنگ‌آهن در تعداد بسيار كمي از كشورها وجود دارد. بنابراين پروژه مذكور يك مورد منحصر به فرد در كشور است و دستيابي به اين تكتولوژي مقدمه آماده‌سازي و بهره‌برداري از ساير معادن زيرزميني در ايران خواهد بود.